Články, které napsal
Matěj Široký

O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky, Euro) i zahraničních médií.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Poslední zasedání amerického Fedu nepřineslo kýžené snížení sazeb ani závazné datum, kdy by se sazby měly v USA snížit. Hlavní změnou Fedu byla jeho rétorika a vnímání celého problému sazeb. Na co se musí investoři připravit?

přečtete do minuty

Uplynulo již 20 let od vstupu České republiky do Evropské unie. Kulaté výročí dalo příležitost k různým bilančním ekonomickým analýzám. Při této příležitosti francouzský ekonomický časopis Les Echos publikoval velkou sérii článků na toto téma. Jaké jsou hlavní problémy ekonomiky našeho regionu podle francouzských novinářů?

Měnová politika Realitní trh čtení na 2 minuty

Na svém květnovém zasedání Česká národní banka (ČNB) snížila úrokové sazby již po několikáté za sebou. Rozhodla se pro snížení o 50 bazických bodů, čímž aktuální úroveň sazeb dosáhla 5,25 %. Vzhledem k tomu, že Evropská centrální banka (ECB) a americký Federální rezervní systém (Fed) zatím nezahájily proces snižování, bude ČNB muset tempo zpomalit.

Investice čtení na 2 minuty

Jakmile se rozhoří konflikt na Blízkém východě, analytici a komentátoři se předhánějí v odhadu, kam až může cena ropy vystoupat. Odhady cen létají nad 150 dolarů. Ti nejodvážnější hovoří o 200 dolarech za barel. Tyto zprávy jsou však především založeny na strachu, který přitahuje velkou čtenářskou pozornost. Historicky se ropa obchodovala za cenu 141 dolarů v roce 2008. Od té doby se však nepřehoupla přes tuto hodnotu.

Investice čtení na 2 minuty

Od začátku dubna pozorujeme eskalující napětí mezi Izraelem a Íránem. Írán reagoval na útok na svůj konzulát v Damašku v sobotu 13. dubna vysláním dronů a raket přímo na izraelské území. Izrael navzdory nabádání svého spojence USA ke zdrženlivosti reagoval 19. dubna v noci několika výbuchy v Íránu. Napětí tak postupně eskaluje. Jak na tuto eskalaci reagují trhy?

Měnová politika čtení na 2 minuty

Makroekonomická data ukazují, že inflace v USA zůstává silná a stejně tak silný je i trh práce. Solidní růst vykazuje i americké HDP. Za těchto okolností nedává snižování sazeb moc smysl. Tento týden to přímo potvrdil šéf amerického Fedu, Jerome Powell, který uvedl, že úrokové sazby zůstanou vysoké déle, než se původně předpokládalo.

Měnová politika čtení na 2 minuty

Minulý týden se konalo zasedání evropských centrálních bankéřů. Přesně podle očekávání ECB se rozhodla ponechat sazby na stávající úrovni. Nikdo neočekával, že ECB vykročí ze stínu amerického Fedu a sníží svoje sazby dříve. Každé další zasedání bude pro ECB těžší obhájit svoji nečinnost.

Investice přečtete do minuty

Cena zlata dosáhla nového historického maxima a stále roste. V době psaní článku se pohybovala mezi 2280 až 2300 dolarů za trojskou unci. Je to překvapivý vývoj, protože od poloviny roku 2020 do konce října 2023 zlato stagnovalo. Mnozí se domnívají, že zlato dohání inflační vlnu, ale tento pohled je zavádějící.

Investice čtení na 2 minuty

Jak bývá zvykem na konci prvního čtvrtletí, dozvídáme se přesné makroekonomické údaje za předchozí rok. Některá čísla jsou nepříjemným překvapením. Jedno takové si pro nás připravil Francouzský statistický úřad (Insee). Schodek francouzského státního rozpočtu dosáhl 5,5 %, čímž Francouzský stát hospodařil se ztrátou 154 miliard eur za rok 2023.

Investice Měnová politika přečtete do minuty

Západní ekonomiky se rozdělily do dvou táborů. První se řídí americkým Fedem, který chce sazby snižovat až po dosažení trvalého poklesu inflace pod dvouprocentní cíl. Druhý tábor tvoří země, které již se snižováním sazeb začaly, a to především země střední Evropy. Nyní se k nim přidala i Švýcarská centrální banka.

Měnová politika čtení na 2 minuty

Na březnovém zasedání ČNB opět snížila úrokové sazby. Tento krok byl očekáván, avšak zásadní otázkou zůstávalo, zda klesnou o 50 nebo 75 bazických bodů. Rada ČNB odhlasovala pouze snížení o 50 bazických bodů. Na rozhodnutí ČNB koruna překvapivě posílila. Proč?

Praktické

Populární na Dům financí